facebook
Pyszna zabawa
Tutaj jesteś: strona główna \
Witaj gościu Zaloguj się \ Zarejestruj się

Ogórki kiszone

Przepis dodał: Daria

Ocena

5,00 ( 1 głosów )

Składniki

1. Materiał:
Ogórki, najlepiej średnie i małe (duże robią się dziurawe), z dobrego źródła bo nie jesteś w stanie stwierdzić czy są na nawozie i opryskach czy nie (dopiero w trakcie wychodzi na jaw, po prostu źle pachną). Słoiki dowolne - mogą być twist, mogą być weck.

2. Przyprawy:
Czosnek w ząbkach, chrzan
korzeń, koper najlepiej suche koszyczki nasienne, nie stosować zielonych ani suszonych listków

3. Zalewa
Na 1 litr wody 1 łyżka czubata soli ? zagotować i ostudzić. Na litrowy słoik ogórków potrzeba około 0,4 litra zalewy.

Przygotowanie

Wykonanie: (na słoik 1 litrowy)
Ogórki i słoiki dokładnie umyć. Na dno słoika wkroić (średniej grubości talarki ) 2-3 średnie ząbki czosnku oraz około 2 razy tyle (objętościowo) chrzanu; mogą być talarki lub dowolna forma.
Układać ogórki pionowo, ciasno, ale tak aby nie uszkodzić i koniecznie (to ważne) jasnym końcem do góry bo będą gorzkie.
Na ułożoną warstwę wkroić 1-2 ząbków czosnku i 2 razy tyle chrzanu jeśli wpadną w dziurki między ogórki to nie szkodzi. Ułożyć następną warstwę małych ogórków i znów czosnek 1 ząbek i chrzan 2 razy tyle oraz 1 średni koszyczek nasienny kopru z kawałkiem łodygi około 10 cm. Ważne, aby koper dać na samym wierzchu, nigdzie więcej. Zalać zalewą tak aby ogórki były całkowicie zalane. Odstawić w chłodne miejsce na tacy ponieważ ogórki kisząc się gazują i zalewa częściowo wycieka ale to w niczym nie przeszkadza i w żadnym wypadku nie należy otwierać słoików i dolewać. Po zakończeniu gazowania słoiki odstawić na półki, najlepiej w chłodne miejsce, można zdjąć sprężynki z wecków. Im będzie chłodniejsze miejsce przechowywania tym, proces kiszenia przebiega wolniej i dłużej, ogórki pozostają twarde i chrupiące. Bez problemów powinny dotrwać do następnych zbiorów.
Jeżeli będziesz miała pytania, chętnie odpowiem. Można stosować inne dodatki np. liście orzecha włoskiego, wiśni, porzeczki czarnej i wiele wiele innych, ale z moich doświadczeń wynika, że przyspieszają one procesy gnilne a przy intensywności czosnku, chrzanu i kopru nie mają żadnego wpływu na smak ogórków.

Ilość odsłon: 1504
Musisz być zalogowany aby móc komentować
Brak komentarzy

Copyright 2010 by OtoPrzepisy.pl