facebook
Pyszna zabawa
Tutaj jesteś: strona główna \ diety
Witaj gościu Zaloguj się \ Zarejestruj się

Zbilansowana dieta - zasady

Autor: Dorota

Zbilansowana dieta pozwala na utrzymanie dobrego stanu zdrowia i figury. Powinna być dobierana do indywidualnych potrzeb każdego z nas. Są jednak zasady, które obejmują wszystkich.

Trzy podstawowe zasady zbilansowanej diety to: po pierwsze - to, co się je musi być odżywcze; po drugie - dieta ma pomagać w ochronie zdrowia i jeśli to koniecznie - **odgrywać ważną rolę w zwalczaniu chorób i dolegliwości. Po trzecie - pokarm musi apetycznie wyglądać i dobrze smakować. Zbilansowana dieta ma za zadanie dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych i witamin. Dlatego tak ważne jest wybieranie wciągu dnia produktów pokarmowych ze wszystkich grup: węglowodanów, owoców, warzywa, mleka i jego przetworów, mięsa, ryb i produktów zawierających cukry. Należy pamiętać, że różne rodzaje produktów zawierają inne ilości składników odżywczych i nie istnieją takie, które samodzielnie mogłyby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na witaminy i składniki mineralne.

Zbilansowaną dietę należy ustalać indywidualnie do własnych potrzeb według proporcji piramidy żywności, z każdego jej poziomy wybierając urozmaicone produkty spożywcze. W ciągu doby powinniśmy dostarczać organizmowi: 6 razy węglowodany, 5 razy owoce i warzywa, 2 razy mleko, jogurt lub mleko sojowe, 2 razy źródło białka oraz 15-25g tłuszczów.

Właściwe proporcje w żywieniu najlepiej jest osiągnąć, stosując się do zasad:

  • jeść regularnie posiłki i przekąski, urozmaicając je codziennie;
  • jeść dużo produktów bogatych w błonnik i skrobię;
  • nie spożywać zbyt wiele tłuszczu;
  • nie jeść często produktów zawierających duże ilości cukru;
  • wybierać te pokarmy, które zawierają duże ilości witamin i składników mineralnych;
  • pijąc alkohol, zachowywać umiar;
  • stosować umiarkowane ilości soli do gotowania;
  • unikać solenia potraw przy ich przyrządzaniu oraz przy stole;
  • jeść tyle, aby utrzymywać stałą wagę;
  • pamiętać, że nie tylko posiłki, ale także przekąski decydują o osiąganych proporcjach w spożywaniu różnych grup produktów.

Już na jednym talerzu mogą znaleźć się zbilansowane dietetycznie dania, które zapewnią prawidłowe proporcje wszystkich składników odżywczych, niezbędnych w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.

Przykłady: kurczak w jarzynach, zaprawionych jogurtem, z ryżem; kotlet schabowy w sosie pomidorowym z ziemniakami w mundurkach i zielonym groszkiem; stek z łososia z młodymi ziemniakami, młodą cukinią oraz pomidorami; makaron z warzywami w beszamelowym sosie.

Copyright 2010 by OtoPrzepisy.pl